15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://www.tiyatromadokunma.org 300

Ocak Ayı İçerisinde Yaşanan Sansür, Yasak ve Engelleme Olayları

 

Ocak Ayı İçerisinde Yaşanan Sansür ve Engelleme Olayları

-Hatay’da okul öncesi öğretmenliği görevini yürüttüğü sırada Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden ihraç edilen Duygu Şahlar’ın tutuklu kamu emekçilerinin hikâyelerinden yola çıkarak sahneye koyduğu “Bi’ Şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu?” adlı oyununun gösterimleri Muğla’da 5 ilçenin kaymakamlıkları tarafından yasaklandı. Oyun daha önce 31 ilde 42 noktada gösterim yapmıştı.

-Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konulan Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın oynadığı “Adalet, Sizsiniz” oyunu Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de güvenlik gerekçesiyle valilikler tarafından yasaklandı.

– Muzaffer İzgü’nün “Üç Kuruşluk Diktatör” oyununu sahneleyen Ankara Birlik Tiyatrosu yönetmeni Gül Göker’e “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlaması ile soruşturma açıldı.

-Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Kasım ayı boyunca “Medya ve Sanat” alanında yaşanan sansür ve baskılar hakkında hazırlamış olduğu raporu hakkında İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişimin engellenmesi kararı verildi. Yarkadaş’ın açıkladığı söz konusu raporda Kasım ayı içinde medya ve sanat dünyasına yönelik 49 baskı ve sansür olayına yer verilmişti.

-Kadıköy Emek Tiyatrosu tarafından sahnelenen Onur Orhan’ın yazdığı “Sadece Diktatör” oyunu ilk önce Artvin’de hemen ardından İstanbul, Ankara ve İzmir’de gösterimleri yasaklandı. Herhangi bir mahkeme kararı olmadan Ohal’i de gerekçe göstererek emniyet yetkilileri tarafından el yazısı bir tutanakla yasak işleme konuldu.

– Adana Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “İndia Bankası” isimli oyuna Batman’da yetkileri bulunmadığı halde Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkililerince sansür getirildi. Oyunu gösterildiği ilk akşam izleyen ve 2 sahneyi “müstehcen” bulan yetkililer söz konusu sahnelerin kaldırılmasını istedi. Oyunda görevli arkadaşlarımız, oyunda değişiklik yapmaya yetkileri olmadığını, bunu yapabilecek kişilerin yönetmen, bölge müdürü ya da genel müdür olduğunu ya da bu kişilerin oyun sorumlusuna verecekleri yazılı talimatlarıyla yapılabileceğini söyleyerek isteğe karşı çıktıklarında ise İndia Bankası’nın 2. gün yapılacak gösterimi iptal edildi, gerekçe olarak ise “seyirci olmaması” gösterildi.

Paylaş:
Kategori:Gündem
ÖNCEKİ YAZI
Batman’da Sansürleme Girişimi ve Oyun İptali
SONRAKİ YAZI
Engellenen Adalet, Sizsiniz