15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://www.tiyatromadokunma.org 300

Batman’da Sansürleme Girişimi ve Oyun İptali

Batman ve Mardin illerine turneye giden Adana Devlet Tiyatrosu yapımı “İndia Bankası” oyunu, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce “yetki alanlarının dışında” olmasına rağmen sansürlenmek istendi.

Oyundaki iki sahneyi “müstehcen” bulan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri söz konusu sahnelerin kaldırılmasını istemiş, oyun ekibi sanatçı dostlarımız tarafından “bu yetkinin yalnızca DT Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu” cevabını almaları üzerine de oyunun ikinci gün yapılacak gösterimleri iptal edilmiştir. Müstehcen bulunan sahnelerin kaldırılma isteğini yazılı olarak isteyen sanatçılar herhangi bir yazılı yanıt da verilmemiştir.

Sansürleme girişimi ve oyunun fiili olarak iptali Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nin (DETİS) raporuyla ortaya çıktı. DETİS raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Devlet Tiyatrosu’nun amacı son derece nettir: ‘Yerli ve yabancı eserlerle halkın genel eğitimini, dil ve kültürünü yükseltmek, temel değerler üzerinde doğru yargılara varılmasını sağlamak ve sanat estetik duygusunu geliştirmektir.’ Kuruluşundan bugüne de oyunlarını, bu amaçlar çerçevesinde sahnelemiştir. Geldiğimiz bu süreçte, Edebi Kurul’dan geçen ve yıllarca işinin eğitimini almış profesyonel sanatçılarımızın sahnelediği oyunlarımızda değişiklik yapılmasını ya da oyunların iptal edilmesini istemek il kültür müdürlüğünün yetkisinde de değildir, haddi de değildir! Hiç kimse sadece kendi anlayışına aykırı diye Devlet Tiyatrosu’nda oynanan bir oyunun sahnelerinin çıkartılmasını dayatamaz. Beğenmiyorsa izlemez, tavsiye etmez o kadar. Ne yazık ki günümüzde idari mevkilere geldiği için kendini güç merkezi olarak gören kimi kişiler, ahlak bekçiliği yapmaya soyunarak, kendi anlayış ve yaşam biçimlerine uymayan her şeyi sanki toplumun talebiymiş gibi yansıtıp sanatın her alanına, her türlü müdahale hakkını kendilerinde görebiliyorlar. Biz de bir gün önce tamamen dolu salona oynayan oyunu ertesi gün ‘Seyirci yok’ diye iptal edebiliyoruz. Oysa aynı oyun bir gün sonra Mardin’de sahnelendiğinde, beğeniyle izleniyor hiçbir sorunla karşılaşılmıyor.”

Ayrıca raporda “Batman’da kendilerine durumdan vazife çıkararak, üzerine düşmeyen işlere kalkışan bu kişilerin tespit edilerek, haklarında gerekli işlemin yapılması” gerektiğine vurgu yapılırken, “Yoksa yaşanan bu durum, sadece Devlet Tiyatrosu için değil, ülke sanatı ve yaşamı için son derece tehlikeli bir gidişattır”  denildi.

Sahnelenecek oyunların nasıl kurgulanacağına dair takdir hakkı ise her zaman sanat üreticilerinindir. Sanatçılar, yöneticilerin beğenisine sunmak üzere değil toplumun beğenisine sunmak üzere eser üretirler.

Biz Kadıköy Tiyatroları Platformu olarak bu girişimi kınıyor ve sanatın özgür bir biçimde üretimlerini sürdüreceği güne kadar tiyatrolara her türlü yasaklama ve sansürleme girişimini teşhir edeceğimizi bildiriyoruz.

 

İndia Bankası

Yazan : SEBASTİEN THİERY  Çeviren : OLCAY POYRAZ  Yöneten : MURAT ÇİDAMLI  OYUNCULAR: GÖKHAN DOĞAN, MURAT ASLAN, BURÇİN BÖRÜ, ÖZLEM KAYA, EDA ALTUNKARA, MERYEM ASİL, ERCAN USLU

 

Paylaş:
Kategori:Gündem
ÖNCEKİ YAZI
Tiyatro Despotluğa Karşı
SONRAKİ YAZI
Ocak Ayı İçerisinde Yaşanan Sansür, Yasak ve Engelleme Olayları